Owczarek Niemiecki - Silna o Obronna Rasa Psów Pasterskich

Owczarek niemiecki - pasterski pies zaliczany do rasy psów obronnych

Owczarek niemiecki to rasa psów, która robi wrażenie ze względu na swoją posturę. Zwierzęta te są również bardzo inteligentne, a dobrze prowadzone - posłuszne wobec właścicieli. Zastanawiasz się, czy Owczarek niemiecki jest psem, którego szukasz? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat tej rasy.

Owczarek niemiecki - pasterski pies zaliczany do rasy psów obronnych

Owczarek niemiecki - hodowla

Owczarek niemiecki do jedna z najpopularniejszych ras psów. Cieszą się one zainteresowaniem ze względu na swoją inteligencję, odwagę i posłuszeństwo. Szkolony do zadań specjalnych jako stróż prawa czy pies przewodnik Owczarek niemiecki, a szczeniak w szczególności charakteryzuje się chęcią do współpracy i udziału w treningach. Łagodność oraz cierpliwość wobec dzieci to coś, czym charakteryzuje się Owczarek niemiecki. Cena za szczeniaki z rodowodem, choć jak zwykle uzależniona od wielu czynników - sięga około 3500 złotych.

Owczarek niemiecki - długość życia, waga i umaszczenie

Wielkość tej rasy nie waha się tak bardzo między samicą i samcem. Zwierzęta te maksymalnie osiągają wysokość 65 cm. Opadająca linia grzbietu oraz mocne kości nadają im niezwykłej zwinności i wytrzymałości. To właśnie tym charakteryzuje się Owczarek niemiecki. Waga tych psów waha się miedzy 25-40 kg - tak duży rozstrzał ich wagi jest spowodowany licznymi ćwiczeniami i umięśnieniem poszczególnych osobników. Najzdrowsze z nich żyją do 13 lat.

Istnieją dwa rodzaje umaszczenia tej rasy. Owczarek niemiecki długowłosy był przez długi czas odrzucany przez wzorzec rasowy, został jednak oficjalnie uznany w 2011 r. Choć piękny - wymaga także więcej uwagi. Powinien być czesany co najmniej raz w tygodniu. Owczarek niemiecki krótkowłosy nie wymaga aż tyle uwagi w tej kwestii. U osobników żyjących na zewnątrz linienie występuje zazwyczaj dwa razy do roku.

Maść dla tej rasy jest zazwyczaj jednolita i choć oficjalny wzorzec nie dopuszcza białej sierści, to z pewnością zakwalifikuje się tam Owczarek niemiecki czarny, szary lub różnego rodzaju mieszanki kolorów zwane podpalanymi.

Owczarek niemiecki - charakter i usposobienie

Jak każdy pies, Owczarek niemiecki jest niezwykle przywiązany do swojego opiekuna. Poza swoim Panem Owczarki niemieckie otaczają swoją opieką także innych członków rodziny. Charakteryzują się bezgranicznym zaufaniem, czułością oraz lojalnością na najwyższym poziomie. W zamian oczekują codziennej obecności swojego właściciela, gdyż źle znoszą samotność. Natura sportowca i energiczność sprawiają, że nie są one zalecane dla starszych osób.

Jaka smycz dla Owczarka niemieckiego spełni najlepiej swoje zadanie?

Nawet mały Owczarek niemiecki ma dużo siły i energii. Ze względu na swoją strażniczą osobowość i nieufność wobec obcych, zalecana jest mocna i wytrzymała smycz dla Owczarka niemieckiego - przepinana bądź zwykła krótka. W szczególności podczas podróży środkami publicznymi powinien mieć na sobie mocną obrożę lub szelki oraz solidną smycz dla psa. W tym przypadku smycz automatyczna, która zapewnia więcej swobody może prowadzić do większej ilości nieprzyjemnych sytuacji.