Yorkshire Terrier - Miniaturowa Rasa Psów Towarzyskich

Yorkshire Terrier - Miniaturowa Rasa Psów Towarzyskich

Yorkshire terrier to mały, ale niezwykle inteligentny oraz energiczny pies. Mimo że w obecnych czasach służy głównie jako pies do towarzystwa, jest zapalonym łowcą szczurów, do czego został stworzony. Psy Yorki są obecnie najmniejszymi, jednak niezwykle popularnym podgatunkiem Terrierów. Ich długość życia to w zależności od diety oraz ćwiczeń od 12 do 17 lat. York szczeniak potrafi kosztować nawet 11 000 złotych w przypadku najlepszych osobników. Średnia cena tego psa z hodowli FCI wynosi jednak 5000 złotych.

Yorkshire Terrier - Miniaturowa Rasa Psów Towarzyskich

York miniakurtki - waga, wielkość i umaszczenie

York jako jedne z najmniejszych psów osiągają maksymalnie 25 cm wysokości oraz do 3 kg wagi. Nie ma tu praktycznie żadnej różnicy między samicą i samcem York. Pies ten ma długą, prostą i delikatną w dotyku sierść, która nie przysporzy problemów nawet alergikom. Sierść tych psiaków jest zazwyczaj ciemnostalowa i lśniąca w blasku światła. Intensywnie podpalana na klatce piersiowej sprawia, że wyglądają jeszcze bardziej uroczo.

Yorkshire Terrier - charakter

Ta rasa psów jest wyjątkową "przylepą" wobec osób z jego najbliższego otoczenia. Okazuje dużo czułości, jednak lubi także aktywną zabawę. Po zapewnieniu odpowiedniej ilości ruchu York potrafi się zachowywać spokojnie i choć lepiej od innych gatunków znosi samotność to nie powinien jej otrzymywać zbyt dużo. Jako Terrier powinien otrzymywać odpowiednio dużo stymulacji ruchowej oraz umysłowej w ciągu dnia. Początkowa nieufność do obcych sprawia, że należy zachować dużą dawkę ostrożności przy dzieciach. Szybkie i gwałtowne ruchy maluchów mogą wystraszyć podopiecznego, natomiast doskonale będzie się on czuł w towarzystwie osób starszych.

Jaka smycz dla Yorka sprawdzi się najlepiej?

Te pełne energii małe psy są niezwykle szybkie i zwinne. Bez niezbędnej socjalizacji w pierwszych miesiącach życia York może źle reagować na obecność innych piesków. Podczas gdy smycz dla Yorka przepinana może okazać się zbyt ciężka i ograniczająca dla tego malucha, to smycz automatyczna powinna zapewnić mu najlepszą ochronę pod czujnym okiem właściciela. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać interakcji z innymi psami. Jeśli chcesz by Twój pupil nauczył się odpowiednio porozumiewać z nimi, nie trzymaj go na rękach podczas każdego ze spotkań!