Shih Tzu - Mała i Urocza Rasa Psów Stworzonych Do Towarzystwa

Shih Tzu - wyjątkowa rasa psów idealna dla towarzystwa

Shih tzu to niewielkie psy, które najczęściej wybiera się do domu lub małego mieszkania. Mimo swojej niepozornej postury są to zwierzęta dość charakterne. Zastanawiasz się, czy będzie to odpowiedni pupil dla Ciebie? Sprawdź najważniejsze informacje o rasie, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Shih Tzu - wyjątkowa rasa psów idealna dla towarzystwa

Shih tzu - hodowla

Hodowle Shih tzu są coraz popularniejsze. Cena tych zwierząt może się jednak wahać i zależeć od renomy hodowli, wieku oraz płci Shih tzu, szczeniaki z rodowodem mogą kosztować około 3 tysięcy złotych. Koszt zakupu pupila może jednak znacząco wzrosnąć, jeśli jego rodzice byli nagradzani na różnych konkursach i wystawach.

Shih tzu - waga, wielkość i umaszczenie

Długość życia Shih tzu waha się między 11 a 16 lat. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 27 cm oraz waży 4-8 kg co powoduje, że pies ten często poszukiwany jest także pod nazwą Shih tzu miniaturka. Ten mały psiak, często jest łaciaty i nie posiada konkretnego, typowego ubarwienia dla rasy. Pies Shih tzu ma natomiast piękną, długą i gęstą sierść. Odpowiednio pielęgnowana powinna być prosta lub lekko falista, jednak nigdy niekręcona. Właśnie ze względu na sierść psy te wymagają szczególnej pielęgnacji - nie wystarczy tu jednak regularne czesanie pupila. Całość sierści, a szczególnie grzywa psa powinna być odpowiednio przystrzyżona, tak by nie utrudniać widzenia oraz nie ograniczać swobody ruchów podczas codziennych spacerów. Choć można się zając tym osobiście strzyżenie Shih tzu zalecane jest przy pomocy profesjonalnego groomera.

Shih tzu - usposobienie

Rasa ta jest wyjątkowo łatwa w wychowaniu. Czuły, inteligentny oraz lubiący zabawę Shih tzu z łatwością znajduje miejsce w każdym domostwie. Warto jednak zaznaczyć, że rasa ta wyjątkowo źle znosi samotność, a każdy szczeniak jest dość niezależny. Oznacza to, że szczególną uwagę powinno się zwrócić na jego odpowiednie wychowanie w pierwszych miesiącach życia. Choć Shih Tzu bywają uparte i odporne na komendy, dzięki systematyczności oraz odpowiedniemu wynagradzaniu postępów można zauważyć dobre efekty pracy. Jego przyjazna i towarzyska natura sprawia, że Shih tzu łatwo przywiązuje się do właściciela i idealnie nadaje się na pierwszego podopiecznego nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także par oraz osób starszych, przy których bardziej energiczny pies nie dostanie wystarczająco dużo ruchu.

Jaka smycz dla Shih tzu nadaje się najlepiej?

Shih tzu nie mają tendencji do ucieczek i są dość przywiązane do właściciela, dlatego można swobodnie pozwolić tej rasie na więcej na spacerach. Automatyczna smycz dla Shih tzu jest idealnym rozwiązaniem, które pozwoli im się delektować wolnością podczas spacerów, jednocześnie nie ograniczając Twojego komfortu.