Border Collie - Wyjątkowo Inteligentna Rasa Psów Pasterskich

Border Collie - wybitnie inteligentna rasa psów

Border collie jest psem o łagodnym usposobieniu, pogodnym i posłusznym. Chociaż jest on dosyć sporych rozmiarów to jego charakter pozwala na to, aby przebywał w domu lub mieszkaniu. Chcesz wiedzieć więcej o Border collie? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Border Collie - wybitnie inteligentna rasa psów

Border collie - hodowla

Jeśli chodzi o zakup Border collie, szczeniak powinien pochodzić z hodowli zarejestrowanej w FCI. W ten sposób możesz mieć pewność, że zostały spełnione odpowiednie warunki dla matki szczeniąt Border Collie. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4000 złotych, szczególnie jeśli rodzice zostali odznaczeni w konkursach.

Border collie - umaszczenie waga i wielkość

Pies Border collie jest jedną z bardziej popularnych ras psów. Zwierzęta te żyją około 13-16 lat. Te średniej wielkości psy posiadają gładką, średniej lub krótkiej długości sierść. Ze względu na średnią długość sierści, zalecane jest czesanie co najmniej raz w tygodniu w celu uniknięcia kołtunów. Mniej wymagający w tym aspekcie jest zdecydowanie Border collie krótkowłosy, którego pielęgnacja jest dużo prostsza.

Choć najbardziej popularne umaszczenie tego psa to czerń i biel, to występują także inne mieszanki kolorów, a jednym z najbardziej popularnych jest Border collie tricolor, który łączy w sobie zazwyczaj maść czarną, białą i brązową.

Zwinność i chęć do ciągłego ruchu są charakterystyczne dla Border collie. Waga tych psów wacha się od 14 do 20 kilogramów. Dorosły samiec osiąga około 55 cm, a samica jest nieco niższa.

Border Collie - charakter

Według klasyfikacji FCI psy te zaliczają się do pierwszej grupy. Zatem Owczarek Border collie należy do grupy psów pasterskich. Dzięki swojej żywiołowości rasa ta jest niezwykle zwinna i pracowita, a wytrzymałość sprawia, że jest ona stworzona do codziennej pracy ze stadem. Border collie jest jednak niezwykle przywiązany i czuły dla swojego Pana. Najchętniej nie odstępowałby go na krok i zawsze mu towarzyszył. Duże zaufanie i bliskość z właścicielem sprawia, że nie jest on zbyt ufny dla obcych ludzi.

Ten pełen temperamentu i energii pies potrzebuje ciągłych ćwiczeń i stymulacji, by czuć się dobrze. Jako jedna z najbardziej inteligentnych ras psów potrzebuje nie tylko ćwiczeń fizycznych, ale także zadań, w których będzie mógł wykazać się swoją inteligencją i okazać inicjatywę. Dobrze więc sprawdzi się jako pomocnik w wychowywaniu dzieci, z którymi potrafi bawić się godzinami. Miejski zgiełk oraz ciasne mieszkania nie są zatem dla Border collie zalecane.

Smycz dla Border collie - jaką najlepiej jest wybrać?

Ze względu na swoją żywiołowość Border collie potrzebuje dużej swobody ruchu. W miejskim parku doskonale sprawdzi się więc automatyczna smycz dla Border Collie. Jeśli natomiast planujesz biegać, by zapewnić swojemu pupilowi wystarczającą ilość ruchu, doskonale sprawdzi się smycz z amortyzatorem, która odciąży mięśnie zarówno Twoje jak i Twojego psa i zapewni większy komfort podczas wspólnych treningów.